Czy można mieć kominek w domu energooszczędnym?
Wkłady Spartherm RLU (niezależne od powietrza w pomieszczeniu)
Pierwszy niemiecki producent wkładów kominkowych z dopuszczeniem przez DIBt
Wkłady - niezależne od powietrza w pomieszczeniu – produkowane przez Spartherm zostały przetestowane, certyfikowane przez Niemiecki Instytut Techniki Budowlanej w Berlinie (DIBt).
Spełniają wymogi prawne i zapewniają bezpieczeństwo:
- przez technikę samozamykających się drzwi.
- samoczynne zamykanie, szczelne drzwi paleniska, ograniczają przedostawanie się spalin do salonu, nie zakłócają pracy urządzeń wentylacyjnych domu.
- efektywność energetyczna
- wymagane powietrze do spalania jest dostarczane szczelnie z zewnątrz do urządzenia. Paleniska RLU funkcjonują niezależnie i nie pobierają tlenu z pomieszczenia.
- powietrze w pomieszczeniu jest lepszej jakości - oszczędzamy również energię , ponieważ powietrze z pomieszczenia nie jest wykorzystywane do spalania.
W przypadku inwestycji
W połączeniu z domowymi systemami wentylacyjnymi przy korzystaniu z palenisk RLU firmy Spartherm nie korzysta się z żadnych dodatkowych, drogich urządzeń zabezpieczających.
Włączenie do swojej koncepcji życia
Ze względu na sprawdzone, pewne bezpieczeństwo spełnione są wszystkie wymagania nowoczesnej technologii.
Bduwnictwo energooszczędne przeżywa swój renesans na fali przyjęcia przez UE 25 października 2012 r. Dyrektywy 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej. Nowa Dyrektywa, poprzez ustanowienie wspólnej struktury ramowej w celu obniżenia o 20% zużycia energii pierwotnej w UE, stanowi istotny czynnik wpływający na powodzenie realizacji unijnej strategii energetycznej na rok 2020. Istotnym bodźcem do rozwoju budownictwa energooszczędnego jest również wprowadzenie nowych programów wsparcia, realizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz inne organizacje
Firma Spartherm jest liderem na rynku wśród producentów kominków do dmów pasywnych i energooszczędnych. Wkłady kominkowe RLU posiadają zamkniętą komorą spalania, odpowiednie certyfikaty, niezbędny system samozamykania drzwi oraz doporwadzenie powietrza z zewnątrz (opcja we wszystkich modelach wkładów Spartherm).
Czy w domu energooszczędnym może być kominek?
Możliwe jest zamontowanie instalacji kominkowej w domach energetycznych jednak w związku ze ścisłymi wymogami dotyczącymi energooszczędności i wentylacji należy zastosować rozwiązania inne niż w tradycyjnych budynkach. Obecność kominka należy zaplanować już na początkowym etapie.
Ciepło wytworzone w kominku może być wykorzystane do ogrzania pomieszczeń poprzez rozprowadzenie ogrzanego powietrza (system DGP) lub wody (kominek z płaszczem wodnym)oraz przez bezpośrednie promieniowanie przez szybę i zabudowę.
Już na etapie projektowania sporządzany jest bilans energetyczny budynku, w którym należy uwzględnić obecność kominka w domu.